شل کردن عربستان سعودی خاورمیانه عربستان

شل کردن: عربستان سعودی خاورمیانه عربستان آمریکا واشنگتن لبنان ایران وزیر دفاع آمریکا

گت بلاگز اخبار بین الملل سال کره شمالی , ۲۰۱۷

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست آمریکا در تحلیلی می‌نویسد: تحولات یکسال گذشته در ارتباط با مناقشه کره شمالی چهار واقعیت را به جهانیان شنان داد.

سال کره شمالی , ۲۰۱۷

۲۰۱۷؛ سال کره شمالی

عبارات مهم : ایمنی

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست آمریکا در تحلیلی می نویسد: تحولات یکسال گذشته در ارتباط با مناقشه کره شمالی چهار واقعیت را به جهانیان شنان داد.

به گزارش ایسنا، اینترست می نویسد: یکسال گذشته جهت کره شمالی سالی فوق العاده بود. این کشور آخر توانست به نشانه خود که چندین دهه جهت آن تلاش کرد یعنی بازدارندگی هسته ای مستقیم در برابر آمریکا دست پیدا کند.

سال کره شمالی , ۲۰۱۷

با این حال کره شمالی به رغم چندین ماه لفاظی های تند و تهدیدهای دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا به کارش ادامه داده و تبدیل به نخستین کشور خودسر دنیا شد که به موشک بالستیک قاره پیمای با توانایی حمل کلاهک هسته ای دست یافته هست. این در حالی است که در این اوضاع شرایط جهت مذاکره با کره شمالی هرچه زیاد سخت می شود ولی همزمان به علت عدم هیچگونه نظارتی از سوی شرکت های بین المللی در این کشور ،آمریکا نیز با فشاری شدید جهت وارد شدن به مذاکرات با کره شمالی روبرو شده است است.

شاید بتوان گفت مناقشه کره شمالی در سال ۲۰۱۷ چهار واقعیت را به جهانیان نشان داد:

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست آمریکا در تحلیلی می‌نویسد: تحولات یکسال گذشته در ارتباط با مناقشه کره شمالی چهار واقعیت را به جهانیان شنان داد.

۱-پیونگ یانگ مصمم به دستیابی به سلاح هسته ای به هر قیمتی است.

شاید مهمترین درسی که امسال فرا گرفتیم این است که کره شمالی مصمم به داشتن سلاح هسته ای است و برایش مهم نیست که باقی دنیا چه چیزی گفته و چه کاری انجام می دهد و چه تاوانی را باید پرداخت کند. کره شمالی از وقت سقوط مذاکرات شش جانبه هسته ای هرچه زیاد تحریم و منزوی شد. با این حال این کشور آخر به رغم چندین دهه انزوا به این سلاح ها دست پیدا کرد. این نشان می دهد که هر کشوری در دنیا با داشتن منابع کافی و مورد نیاز می تواند به این سلاح ها دست پیدا کند. اگر کره شمالی توانست این کار را به رغم همه تلاش ها علیه آن انجام دهد بعد تعداد زیادی از دیگر کشورهای دردسر ساز احتمالا این مسیر را در نظر گرفته اند.

۲-لفاظی و تندگویی جلوی آنها را نخواهد گرفت.

سال کره شمالی , ۲۰۱۷

زبان تند ترامپ علیه کره شمالی اکنون این تجربه را نشان داده هست. هیچ مدیر جمهوری در تاریخ آمریکا آنقدر تند با کره شمالی صحبت نکرده است ولی آیا این موجب وحشت کره شمالی شد؟ ترامپ همانطوری صحبت کرد که کره شمالی سال هاست با آمریکا صحبت کرده و به عنوان مثال پیونگ یانگ چندین سال است که ترساندن کرده سئول تبدیل به دریای آتش می کند. ترامپ تنها تلاش کرد این لفاظی های آتشین را به خود کره شمالی بازگرداند و ترساندن کرد که با خشم و آتش کره شمالی را کاملا نابود می کند. با این حال این لفاظی ها موثر نیفتاد و کره شمالی تنها مقابله به مثل کرده و تسلیم نشد. به نظر می رسد که حتی خود ترامپ هم متوجه شد که این لفاظی ها راه به جایی نمی برد چراکه گزینه های حمله علیه کره شمالی بسیار پرخطر هستند.

۳- مساله ایمنی هسته ای در کره شمالی اهمیت و توجه بیشتری می یابد.

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست آمریکا در تحلیلی می‌نویسد: تحولات یکسال گذشته در ارتباط با مناقشه کره شمالی چهار واقعیت را به جهانیان شنان داد.

با هسته ای شدن کره شمالی در خارج از شرکت های بین المللی نظیر IAEA و MPT پرسش ها راجع به ایمنی هسته ای در کره شمالی اهمیت هرچه بیشتری پیدا می کند و ما اطلاعات کمی راجع به اوضاع راکتورهای کره شمالی و پروتکل های امنیت آنها در تاسیسات مخصوص نگهداری و دفع پسماندها داریم. اخیرا تونلی در تاسیسات آزمایش هسته ای کره شمالی فرو ریخت ولی این کشور هیچ چیزی بروز نداد. در صورتی که مذاکرات با کره شمالی از سر گرفته شود این مساله می تواند یک اهرم جدی جهت کره شمالی باشد. ناظران خارجی شدیدا میل به دارند که جهت بازرسی از تاسیسات هسته ای کره شمالی به این کشور بروند و دست کم اطمینان پیدا کنند که این کشور در خطر ذوب راکتور هسته ای یا گسترش مواد رادیواکتیو قرار ندارد. این مسئله در سال های آینده خیلی بدتر خواهد شد.

۴- جنگ طلب ها بر مناقشه کره شمالی تسلط دارند.

سال کره شمالی , ۲۰۱۷

به نظر می رسد که در بحث راجع به پاسخ دهی به کره شمالی جنگ طلب ها در راس امور هستند. اکثر رسانه های غربی نظیر سی ان ان و فاکس نیوز و آتلانتیک و اکونومیست تحت تسلط کارشناسان جنگ طلب در حوزه کره شمالی قرار گرفته اند. حتی مون جائه این، مدیر جمهور کره جنوبی که حامی نزدیکی به کره شمالی بود و مخالف جنگ با این کشور است مجبور به پیروی از ترامپ جهت اعمال فشار بر کره شمالی شده است هست. چین نیز هرچه زیاد وارد مسیر زیاد کردن فشار بر کره شمالی می شود. این تسلط جنگ طلبان هرچه زیاد صداهایی را که به مذاکره با کره شمالی تشویق می کنند تضعیف می کند و اکنون نیز بحث زیاد کردن تحریم و فشار و حتی دست زدن به حملات هوایی علیه کره شمالی رسیده است هرچند که خودداری کره شمالی از مذاکره نیز به این اوضاع دامن زده است.

انتظار نمی رود در سال میلادی آتی این چهار روند کلی عوض کردن چندانی پیدا کنند. بعید است که کره شمالی برنامه های تسلیحاتی خود را مهار کند و به این ترتیب هرچه زیاد مخالفان جنگ و فشار در این مناقشه به حاشیه رانده خواهد شد.

با پیشروی برنامه کره شمالی نگرانی ها بر سر ایمنی زیاد کردن خواهد یافت و حتی ممکن است آمریکا، کره جنوبی و ژاپن را دوباره به مذاکرات برگرداند. با این حال ترامپ یک وحشت بزرگ دارد و آن این است که کره شمالی تسلیم هیچ گونه تهدیدی جهت چشم پوشیدن از برنامه هسته ای خود نخواهد شد.

واژه های کلیدی: ایمنی | مذاکره | آمریکا | مذاکرات | کره شمالی | دونالد ترامپ | تاسیسات هسته ای | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz