شل کردن عربستان سعودی خاورمیانه عربستان

شل کردن: عربستان سعودی خاورمیانه عربستان آمریکا واشنگتن لبنان ایران وزیر دفاع آمریکا

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۳ گروه کالایی محدود شد / سیف

رئیس کل بانک مرکزی از اولویت‌بندی کالاهای وارداتی جهت تخصیص ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان خبر داد. وی سه نرخی شدن دلار را تایید نکرد. 

تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۳ گروه کالایی محدود شد / سیف

سیف : تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۳ گروه کالایی محدود شد

عبارات مهم : دریافت

رئیس کل بانک مرکزی از اولویت بندی کالاهای وارداتی جهت تخصیص ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان خبر داد. وی سه نرخی شدن دلار را تایید نکرد.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر خبرهایی متفاوت در رابطه با تصمیم تازه ارزی دولت جهت محدود شدن کالاهای وارداتی جهت دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی و یا ورود قیمت تازه به بازار انتشار یافته بود که از سه نرخی شدن دلار حکایت داشت به طوری که در کنار قیمت ۳۸۰۰ تومان کالاهای اساسی و ۴۲۰۰ تومان بعضی از کالاهای وارداتی گفته می شد قرار است بخشی از کالاها از زمره این قیمت ها خارج شده است و با قیمت جدیدی ارز دریافت کند.

اما مدیر کل بانک مرکزی امروز در حاشیه همایش سیاست های پولی و ارزی به ابهامات هر چند کوتاه پاسخ داده و اعلام کرد که براساس تصمیم تازه اتخاذ شده است قرار است واردات کالا جهت دریافت ارز اولویت بندی شده است و سه گروه کالاهای اساسی و حیاتی، مواد اولیه و مهم و سایر کالاهای مورد نیاز ارز دریافت کنند.

تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۳ گروه کالایی محدود شد / سیف

آن طور که وی اعلام کرد: یکسری از کالاها اساسی و حیاتی بوده و براساس درآمدهای نفتی تامین ارز می شود. دومین گروه مواد اولیه کارخانجات و کالاهای مهم هستند که از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تامین ارز خواهند شد. ولی سومین گروه آنهایی هستند که براساس درآمد ارزی از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و همچنین ارز صادرکنندگان خرد به آنها ارز تخصیص داده شده است یافته و در اولویت بعدی قرار دارد.

همچنین سیف سه نرخی شدن دلار را تایید نکرد و گفت که تمامی این کالاها با قیمت ۴۲۰۰ تومان ارز دریافت می کنند.

رئیس کل بانک مرکزی از اولویت‌بندی کالاهای وارداتی جهت تخصیص ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان خبر داد. وی سه نرخی شدن دلار را تایید نکرد. 

در حالی سیف سه گروه کالایی را نام برده و در گروه سوم نوع کالا مشخص نیست که در روزهای اخیر بعضی واردکنندگان از از بین بردن ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات خبر داده بودند. از جمله گروه هایی که واردکننده لوازم آرایشی و بهداشتی هستند و یا بعضی گروه های واردکننده کالاهای لوکس.

از ۲۱ فروردین ماه امسال دولت سیاست تازه ارزی را به مرحله اجرا درآورد که بر اساس آن تمامی قیمت ها غیر از ۴۲۰۰ تومان جهت دلار را غیررسمی دانست. از این رو با نشانه کنترل ارز ناشی از واردات و صادرات و چرخش ارزی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) را راه اندازی کرد تا صادرکنندگان و و اردکنندگان بتوانند ارز خود را در این سامانه عرضه و تامین کنند.

با توجه به این که تمامی واردکنندگان می توانستند دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین کنند این روند موجب ایجاد رانت و حواشی در این زمینه شده است و با زیاد کردن قابل توجه ثبت سفارش جهت واردات همراه شد. در عین حال که بعضی با دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت تمام شده است کالا در بازار را براساس قیمت آزاد دلار که تا حدود ۷۰۰۰ تومان است احتساب و به فروش می رساندند. این جریان در نهایت موجب تصمیم گیری جهت اولویت بندی کالاها به منظور تخصیص ارز شده است است.

تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۳ گروه کالایی محدود شد / سیف

واژه های کلیدی: دریافت | واردات | وارداتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz